poniedziałek, 15 lipca 2013

Testament: w domu czy u notariusza?


Myśląc o swojej przyszłości i zabezpieczeniu rodziny wiele osób decyduje się na uregulowanie swoich spraw majątkowych za życia sporządzając testament. Obecnie jest to jedyna w prawie polskim instytucja pozwalająca na rozrządzenie majątkiem na wypadek śmierci.

Polskie prawo przewiduje kilka rodzajów testamentów, z których najczęściej  sporządzane są testamenty zwykłe pisemne oraz testamenty notarialne.
Zwykły testament pisemny można sporządzić samemu, jednak, aby był on ważny  musi w całości być sporządzony pismem ręcznym, a więc wykluczone jest pismo maszynowe lub wydruk komputerowy, następnie testament trzeba podpisać i  opatrzyć datą.
Testament taki można oczywiście schować w domu w szufladzie, ale dobrze jeśli ktoś wie o jego istnieniu, bo inaczej nie będzie mógł zaistnieć w obrocie prawnym. Ten rodzaj  testamentu pozwala na jego łatwe sporządzenie i dzięki temu jest dostępny dla każdego, jednak istnieje możliwość jego łatwej utraty np. w wyniku pożaru lub działania osób, które mogą mieć interes w jego ukryciu bądź zniszczeniu.
Innym rodzajem testamentu jest testament notarialny. Nie jest on „ważniejszy” niż ten pisemny, jednak co warte rozważenia, notariusz wyjaśnia osobie zainteresowanej wszelkie wątpliwości związane ze sporządzeniem ostatniej woli i doradza najlepsze dla niej rozwiązanie, a często informuje też o kwestiach, których nie wzięliśmy pod uwagę lub po prostu nie mamy świadomości ich istnienia. Ponadto oryginał testamentu (z podpisem testatora) przechowywany jest w kancelarii notarialnej w sposób bezpieczny i uniemożliwiający dostęp osób trzecich, a na życzenie testatora lub jego spadkobierców mogą być wydawane kolejne wypisy. 
  Testament jest zawsze sporządzany przez jedną osobę, nie można sporządzać  testamentu wspólnego, np. przez małżonków.
Testament można odwołać w każdym czasie, zazwyczaj dzieje się to przy okazji sporządzania nowego testamentu. Odwołanie może być wyraźnie zapisane w treści nowego testamentu lub też wynikać z nowych zapisów, które wykluczają poprzednie w całości lub w części.
Sporządzenie testamentu notarialnego jest też jedynym sposobem wyrażenia ostatniej woli przez osobę, która nie może pisać np. z powodu niepełnosprawności.  „Podpis” takiej osoby polega wówczas na złożeniu tuszowego odcisku palca, zaś inna osoba wpisuje imię i nazwisko tej osoby na testamencie notarialnym umieszczając swój podpis.



1 komentarz:

  1. U nas, w Kanadzie, byl taki przypadek, ze ktos napisal testament na serwetce w restauracji jako zart. Potem zginal w wypadku. Testament zostal uznany przez sad jako wazny bo wlasnie napisany byl recznie i podpisany przez testatora w obecnosci swiadkow.

    OdpowiedzUsuń