poniedziałek, 15 lipca 2013

Analogowy notariat


Wiele osób wyraża zdziwienie, dlaczego w dobie postępującej cyfryzacji nie można  dokonać opłat za dokonane czynności notarialne kartą płatniczą. Ponieważ pytanie postawione w tytule posta pojawia się dość często, spróbuję więc pokrótce na nie odpowiedzieć.

Przychodząc do kancelarii notarialnej w celu załatwienia swojej sprawy często zostawia się spore kwoty pieniędzy.
Są to oprócz taksy notarialnej, czyli wynagrodzenia notariusza, powiększonej o 23% podatek VAT, również inne opłaty. A więc, przede wszystkim podatek od czynności cywilnoprawnych (dawniej nazywany opłatą skarbową), który płacimy przy umowie sprzedaży, zamiany, pożyczki i innych czynnościach, czasem podatek od darowizny oraz opłata sądowa za wpisy w księgach wieczystych.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych notariusz jest płatnikiem tego podatku, jeśli sporządza akt notarialny. Oznacza to, że notariusz ma obowiązek prawidłowo naliczyć ten podatek, pobrać go od zobowiązanego, a następnie odprowadzić w terminie do urzędu skarbowego. Ponosi też z tego tytułu odpowiedzialność karnoskarbową. Co więcej, notariusz ma obowiązek uzależnić dokonanie czynności od uprzedniego zapłacenia tego podatku, czyli, że nie wolno mu podpisać aktu notarialnego, jeśli strona podatku nie wpłaci.
Notariusz jest także płatnikiem podatku od darowizny sporządzanej w formie aktu notarialnego, a także zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie.  A więc podpisując umowę darowizny, od której pobierany jest podatek należy tę kwotę uiścić w kancelarii.
Notariusze pobierają również opłatę sądową od wniosków o wpis do księgi wieczystej zawartych w akcie notarialnym i obowiązani są uzależnić sporządzenie takiego aktu notarialnego od uprzedniego uiszczenia przez strony należnej opłaty sądowej.
Podatki stanowią przeważającą część kwoty, którą klient płaci w kancelarii, bo np. przy zakupie mieszkania za 300.000,00 podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie 6.000,00 zł.
Wszystkie te podatki i opłaty są to kwoty należne Skarbowi Państwa, w którego imieniu są od klienta pobierane i wpłacane bądź do urzędu skarbowego, bądź do sądu. Dodam jeszcze, że ustawodawca nakłada na notariuszy jedynie obowiązek naliczenia i pobrania tych opłat oraz terminowej ich wpłaty pod sankcją surowej odpowiedzialności, natomiast nie przyznaje z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, ani przywilejów.
Ponieważ zaś firmy zajmujące się obsługą kart płatniczych pobierają od każdej transakcji określony procent jej wartości, którą płaci przyjmujący należność, w tym konkretnym przypadku oznaczałoby to, że notariusze dodatkowo ponosiliby koszty poboru podatków w imieniu fiskusa. Nie należy się więc dziwić, że na razie ta kwestia pozostanie bez zmiany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz