poniedziałek, 15 lipca 2013

Nabycie spadku - sądownie czy notarialnie?


Od  pewnego czasu pojawiła się możliwość, aby stwierdzenia nabycia spadku dokonać u notariusza, dokładniej rzecz biorąc nazywa się to „aktem poświadczenia dziedziczenia”.

Jest to droga o wiele szybsza i z reguły mniej stresująca dla większości osób, ale jest parę kwestii, o których należy wiedzieć decydując się na takie załatwienie sprawy.
Po pierwsze, u notariusza możemy się spotkać tylko wtedy, jeśli nie ma żadnego sporu pomiędzy spadkobiercami. Jeżeli spadkobiercy są skonfliktowani pozostaje im tylko droga sądowa.  
Po drugie, co ważne, u notariusza wszyscy spadkobiercy muszą się stawić osobiście, nie jest możliwe działanie przez pełnomocnika. Jeśli więc spadkobiercy mieszkają w różnych miastach lub zagranicą i trudno jest im się spotkać w tym samym dniu, to pozostaje tylko wniesienie sprawy do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, ponieważ do sprawy sądowej można udzielić pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo takie może zostać udzielone innemu spadkobiercy lub osobie trzeciej.
Po trzecie, jeśli spadek dziedziczą małoletnie dzieci, wówczas zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, przyjęcie spadku następuje co do zasady z dobrodziejstwem inwentarza tzn. tylko do wartości czynnej spadku, w części nie obciążonej długami. W takiej sytuacji sąd cywilny musi sporządzić spis inwentarza, czyli wykaz całego majątku zmarłego, jego aktywów i pasywów. Ponieważ. i tak istnieje tu obowiązek udziału sądu w postępowaniu, więc lepiej całą sprawę od początku przeprowadzić przed sądem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz